23.05. 2024

Citymind: Využíváme naplno potenciál generativní AI pro města a občany

Rozhovor

Doba rychle spěje kupředu, což přináší mnoho inovací. Aktuálně v žebříčku trendů vede umělá inteligence. Že nejde o pouhý módní trend dokazuje svými produkty startup Citymind, který díky AI chatbotovi dokáže významně zrychlit a zefektivnit komunikaci lidí s úřady. Přináší konec ručního prohledávání webů a úředních desek i hloupých chatbotů s několika předdefinovanými otázkami a odpověďmi. Boří také mýty, že státní sektor není přívětivé prostředí pro inovace. V Souboji Startupů si tým Citymind vybojoval krásné třetí místo. Jak hovoří o svých začátcích, o soutěži a o budoucnosti foundeři Tereza Hrbková, Martin Mikulášek, Filip Prochác, a Andrej Gono.

Citymind: Využíváme naplno potenciál generativní AI pro města a občany

Mohli byste nám představit Citymind?

Citymind je startup, ve kterém pracujeme na vývoji AI řešení pro města, která podstatně zefektivní komunikaci. Naším primárním produktem je v současnosti chytrý chatbot, který se v mnohém liší od podobných produktů na trhu. Je speciálně uzpůsobený pro úřady, nevymýšlí si, ale přesto odpovídá kreativně a přesně. Dokáže odpovědět na jakoukoliv problematiku obsaženou na stránkách dané instituce. Poradí si i s čerpáním dat obsažených v nejrůznějších datových formátech. Chatbot tak například pomůže občanům vyřídit si doklady, navrhne zajímavé akce ve městě nebo poradí, kde a jak zaplatit odpadové poplatky. Úřad na druhé straně rozpozná, co lidé zrovna řeší a s čím si nejčastěji neví rady. Podle toho pak může pružně reagovat. Není to ale jen o chatbotech. Pracujeme i na dalších navazujících produktech.

Naší vizí je pomoci digitalizovat státní správu a poskytnout jí nejnovější technologie

 

Kdo za projektem stojí?

Na začátku jsme to byli jen my zakladatelé. Parta vysokoškoláků, které hnalo nadšení do technologií. Všichni z nás ale už za sebou měli zajímavé zkušenosti, které jsme mohli zužitkovat. V současnosti už nestačíme na všechno sami, a tak jsme se rozrostli na asi desetičlenný tým, který zahrnuje nadšence i odborníky z různých odvětví.

Odkud přišel prvotní impuls pro Citymind?

Nápad pustit se do tohoto projektu přišel asi před půl rokem v univerzitním předmětu organizovaném Jihomoravským inovačním centrem, MUNI a Mendelu. Vycházeli jsme z toho, že jsme si coby dnešní zakladatelé padli do oka a všechny nás spojoval zájem o nejnovější technologie, IT a veřejný sektor. V tu dobu taky probíhal velký boom umělé inteligence, která nás fascinovala. Pak už nebylo na co čekat. Měli jsme velkou chuť zlepšovat prostor kolem nás, což nás hnalo dopředu i přesto, že nám mnozí později B2G zaměření rozmlouvali. Kdo by ale pomohl inovovat státní správu, když pro soukromé firmy není dost lákavá? Nechtěli jsme přemýšlet jen čistě pragmaticky.

Náhled do AI chatbota

Jaké byly vaše začátky?

Měli jsme v první řadě super podporu od JICu, který nás zaštiťoval. Pomohlo nám to i při prvních schůzkách s potenciálními zákazníky, kde jsme si ověřovali prvotní koncept. JIC je v jihomoravském kraji pojem. Přeci jen jsme byli ještě úplná garážovka a pomohlo nám to získat si důvěru. Každopádně jsme do toho hned od začátku šli velmi sebevědomě. Okamžitě jsme oslovili menší obce, střední města, ale i velké metropole a zvalidovali jsme si nápad. Kromě toho jsme se dostali do dalších různých akcelerátorů a inkubátorů, což nás posunulo mílovými kroky kupředu. Začátek se tak zpětně nezdál být nijak náročný, protože jsme prostě měli velké odhodlání a silnou podporu ze všech stran.

Jak jste se o Souboji Startupů dozvěděli?

Myslím, že s první zmínkou o Souboji Startupů jsme se setkali na Social Impact Award, kde se naše kolegyně Tereza setkala s jednou z pořadatelek Souboje Startupů. Ta nás poté motivovala se do soutěže přihlásit. Na Souboji Startupů nám přišlo nejvíce zajímavé propojení s Univerzitou Palackého, Inovačním centrem Olomouckého kraje a Vědeckotechnickým parkem Olomouc. To byla oblast, kde jsme předtím neměli téměř žádné vazby.

Myslíte si, že pro váš startup byla soutěž přínosná?

Určitě nás to posunulo dál. Bylo fajn si vyzkoušet prezentaci před tolika lidmi, navíc taky před skvělými lidmi z poroty, kteří nám dodnes poskytují mentoring. Nejvíce nám padly vhod právní služby, ale díky panu Sedláčkovi i marketingové služby, protože nám pomohl rozvinou strategie a plány, kudy se v této oblasti ubírat. Pokračuje navíc určitá forma partnerství s panem Jakubem Dohnalem z advokátní kanceláře Arrows ETL a zmíněným panem Sedláčkem z Esmedia Interactive s.r.o. Takže vlastně čerpáme přínos ze soutěže dosud a vede nás to zajímavým směrem do budoucna.