10. 2. 2021

Konference SMART REGION 2020

eventy

Startup Klub spolupořádal v prosinci 2020 již druhý ročník olomoucké Konference SMART REGION. Událost, která pokrývá téma konceptu chytrého regionu, navázala na úspěch a přínos prvního ročníku. Přesto ale byla v mnoha ohledech odlišná. Řečníci, podnikatelé, zástupci firem a další osobnosti se v souvislosti s pandemií covid-19 sešli pouze online. Zásadní změna nastala také v podobě posledního bloku – nově se dotýkal žhavého tématu startupů a inovačních týmů. V čem tkví jejich důležitost a jaké zajímavé informace z této oblasti zazněly?

Od průmyslu 4.0 ke startupům

Konference SMART REGION 2020 byla rozdělena do tří na sebe navazujících bloků, ve kterých se vystřídalo na 13 osobností:


1. panel – Průmysl 4.0 prakticky

 • Ing. Petr Chládek
  jednatel společnosti MAPRO spol. s r. o.
 • Petr Vodák
  generální ředitel Miele technika s. r. o.
 • Ing. Martin Duchaň
  zástupce Robot-servis s. r. o.
 • Roman Caha
  obchodní ředitel ALTAIR SOFTWARE s. r. o.

První panel a jeho řečníky uvedl ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc a jeden ze zakládajících členů Startup Klubu, Radim Kašpar.

TIP: Utekla vám Konference SMART REGION? Pusťte si záznamy všech tří bloků.

2. panel – Smart region: Moderní a chytrá energetika

 • Ing. Martin Sedlák
  programový ředitel Svazu moderní energetiky, z. s.
 • Ing. Ondřej Vaněk
  spolumajitel PKV BUILD s. r. o.
 • Mgr. Roman Mendrygal
  senior konzultant YOUNG4ENERGY s. r. o.
 • Ing. Patrik Schramm
  starosta Budišova nad Budišovkou

Za uvedení druhého panelu děkujeme , zakladateli Aqua Force s. r. o.

3. panel – Startupy a inovační týmy

 • Michal Valta
  CEO viaGooD
 • Antonín Hlavinka
  koordinátor Národního telemedicínského centra při FNOL
 • Jiří Štěpán
  zástupce Technologického centra Hradec Králové
 • Lucie Hustolesová
  ředitelka Odboru startupů v CzechInvest
 • Petr Kubečka
  zástupce Vědeckotechnického parku UP

Třetí blok uvedl Pavel Sedláček, ředitel a zakládající člen Startup Klubu a zakladatel ESMEDIA Interactive s. r. o.

V první a druhém bloku se představili zástupci technologických firem, které se mohou pyšnit smart řešeními svých procesů, zapojením robotiky a které jsou v rámci inovací zajímavé a mají co říct.

Startup Klub jako jeden z pořadatel akce ale usiluje mimo jiné o zapojení mladých, zapálených podnikatelů a startupistů, které přitahuje právě nový třetí blok – Startupy a inovační týmy. V čem tkví jejich důležitost?


Startupy a inovační týmy

Podíváme-li se na chytrá řešení a inovace komplexně, nelze popřít, že na jejich vzestupu mají podíl právě mladé a dynamické startupy. Dost často jsou totiž inovační projekty a smart řešení předmětem jejich snažení. Pokud tedy v regionu budeme tyto snahy podporovat, lze zákonitě očekávat regionální rozvoj tíženým smart směrem.

O startupech, o tom, jak jim pomáhají nebo se v nich angažují, se rozpovídali výše uvedení řečníci – Michal Valta, Antonín Hlavinka, Jiří Štěpán, Lucie Hustolesová a Petr Kubečka.

Michal Valta je CEO projektu Viagood, který se přes agenturu CzechInvest a jejich projekt CzechAccelerator dostal do zahraničního podnikatelského inkubátoru v Silicon Valley. Během svého 15minutového vstupu představil Valta ekosystém této oblasti, která tvoří velkou část světových inovací. Dotkl se také definice samotného pojmu startup, jednotlivých investičních kol, která projekty na jejich cestě čekají a typy inovací, se kterými mohou projekty uspět.

„Hodně lidí si mylně myslí, že startup je nová firma. Startup má mnoho specifik, ale tím největším je jeho potenciál a rychlý růst.“

Na téma inovací navázal další speaker, Antonín Hlavinka. Hlavinka má zkušenosti s vlastními startupovými projekty, je zároveň jedním ze zakládajících členů Startup Klubu, během své prezentace ale vystupoval především z pozice koordinátora telemedicínského centra při Fakultní nemocnici Olomouc. Posluchače zasvětil do historie telemedicíny, představil ambice digitálního zdravotnictví a jeho výzvy a přínosy v Evropě. Připomněl, že FNOL má vlastní telemedicínskou aplikaci pro videokonzultace pro pacienty, na které se významnou měrou podílel i vývojářský tým ESMEDIA Interactive.

Prezentace třetího ze speakerů, Jiřího Štěpána z Technologického centra Hradce Králové, byla průletem toho, co musí znát každý startupista. Zmínil procesy a jednotlivé kroky, bez kterých nelze úspěšný startup postavit – jak by měla vypadat cesta ideálního startupu; jak ho nepohřbít hned na začátku, na jaké otázky si odpovědět; jak se připravit na investici; co je to pitch deck nebo kde o sobě má dát startup vědět. Závěrem shrnul základní chyby, se kterými se během svého působení na tomto poli setkal.

Co o CzechInvest nakousl Michal Valta, to doplnila Lucie Hustolesová, která právě v CzechInvest působí na pozici ředitelky Odboru startupů. Podělila se s přítomnými nejen o hlavní poslání CzechInvest a v čem pomáhají startupům, ale i o několik trendů ze startupového prostředí, která mají v agentuře možnost sledovat. Tím nejzajímavějším je např. pomalé vyrovnávání podílu mezi software a hardware startupy a dále informace, že ačkoliv je u nás Praha mekkou začínajících projektů, stále víc se jich sdružuje v regionech. Hustolesová nakousla také téma dopadů aktuální covid-19 krize na inkubované startupy.

„Až 72 % startupů hodnotí přesun do onlinu jako pozitivní. Přes 80 % z nich dokonce vidí v pandemii covid-19 businessovou příležitost.“

V posledním 15minutovém vstupu obohatil posluchače pan Martin Kubečka z Vědeckotechnického parku UP. Představil jeho hlavní výhody – propojování firem s univerzitou, snahy o utvoření ideálního místo pro podnikání v Olomouci a zpřístupňování nových technologií (3D tisk, numerické výpočty). Kubečka podotkl, že univerzita nerovná se jen studenti a učitelé, ale že disponuje 4 vědeckými centry, která mají velkou zásluhu na podpoře startupů v našem regionu.

Záznam z celého 3. bloku najdete na našem YouTube kanále.

Networking jako pilíř konference

Ačkoliv mají jednotlivé vstupy bezesporu edukační přínos, jádro Konference SMART REGION tkví primárně v networkingu. Hlavním posláním je propojovat osobnosti, sdílet aktuální informace, vyměňovat si nápady a myšlenky a tvořit tak ucelený materiál týkající se inovací a chytrých řešení.

Pokud vám tedy propojování se zajímavými lidmi není cizí, nesmí vás Konference SMART REGION minout. Kromě vhledu do regionálního dění se totiž dostanete ke kontaktům, které vám mohou pomoci na další cestě.


Poděkování

Za úvodní slova děkujeme primátorovi Statutárního města Olomouc, Miroslavu Žbánkovi a náměstkovi primátora pro Smart City a informatiku, Matoušovi Pelikánovi. Za podporu děkujeme i Vědeckotechnickému parku UP, CzechInvest a ESMEDIA Interactive s. r. o. Děkujeme také našim kolegům z Okresní hospodářské komory Olomouc za to, že Startup klub ke spolupořádání této jedinečné konference přizval.

Nenechte si ujít 3. ročník, který proběhne 20. května 2021.
Pevně věříme, že se tentokrát setkáme osobně.

Další články z blogu

08. 11. 2022

Souboj startupů rozdal ceny v celkové hodnotě přes 100.000,- Kč

V sobotu 5.11. se v olomoucké Pevnosti poznání sešly startupové projekty z celé České republiky, aby poměřily své síly a utkaly se v tzv. Souboji startupů. Akce proběhla už pátým rokem v rámci univerzitního UP Business Campu. Soutěž tradičně pořádá olomoucký Startup Klub z.s. za podpory Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého, Inovačního centra Olomouckého kraje a agentury CzechInvest.

Více
eventy
11. 2. 2021

Souboj startupů při UP Business camp proběhl již potřetí

Olomoucký Startup Klub usiluje o podporu lokálních startupů nejrůznějšími aktivitami – od samotného vyhledávání nových talentů, přes jejich propojování s investory, až po networkingové a jiné akce. A právě událost Souboj startupů při UP Business Camp bývá pomyslnou třešničkou na dortu našeho každoročního snažení. Poslední ročník proběhl v listopadu 2020, s ohledem na aktuální dění poprvé kompletně online. Jaké projekty se představily investorům a kdo ze souboje odešel jako vítěz?

Více
eventy
10. 2. 2021

Konference SMART REGION 2020

Startup Klub spolupořádal v prosinci 2020 již druhý ročník olomoucké Konference SMART REGION. Událost, která pokrývá téma konceptu chytrého regionu, navázala na úspěch a přínos prvního ročníku. Přesto ale byla v mnoha ohledech odlišná. Řečníci, podnikatelé, zástupci firem a další osobnosti se v souvislosti s pandemií covid-19 sešli pouze online. Zásadní změna nastala také v podobě posledního bloku – nově se dotýkal žhavého tématu startupů a inovačních týmů. V čem tkví jejich důležitost a jaké zajímavé informace z této oblasti zazněly?

Více
eventy